Stránky

štvrtok 4. augusta 2011

Veľká hmlovina v Androméde – galaxia M31

Nachádza sa vo vzdialenosti 2,5 milióna svetelných rokov a je to najvzdialenejší objekt, ktorý ešte možno vidieť voľným okom – jej zdanlivá jasnosť je 4,8m. Na oblohe ju nájdete veľmi ľahko. Cez leto sa na oblohe objaví až okolo polnoci na východe. Vyhľadajte Pegasov štvorec (tvorí ho štvorica hviezd – viď dole obrázok). Od hviezdy Alpheratz (hviezda vľavo hore v štvorci) vychádza línia hviezd – nájdite Mirach a pozerajte sa nad neho. Narazíte na 2 hviezdy. Veľkú hmlovinu v Androméde nájdete tesne pri tej druhej hviezde ako veľmi slabý, hmlistý obláčik.


Zrážka Mliečnej cesty a galaxie M31


Asi o 2 miliardy rokov príde k zrážke našej galaxie s Veľkou hmlovinou v Androméde. Obe sa spoja do jednej obrovskej eliptickej galaxie (špirálové ramená oboch zmiznú) a vyvrhnú pritom množstvo materiálu do medzigalaktického priestoru. Ako zrážka prebehne, môžte vidieť tu:
Vedci vypočítali, že pravdepodobnosť gravitačného vyhostenia slnečnej sústavy z Mliečnej cesty je 1:8 a pravdepodobnosť, že Veľká hmlovina v Androméde strhne slnečnú sústavu so sebou, je 1:33. Podobné zrážky medzi galaxiami nie sú ojedinelé, viac ako polovica najväčších galaxií vykazuje znaky dávnych kolízií.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára