Stránky

pondelok 8. augusta 2011

Kaddáfiho Zelená kniha


M. Kaddáfi je nepochybne kontroverzná osobnosť. Keď sa na verejnosti začalo pretriasať, že tiež napísal Zelenú knihu a zdôvodňuje v nej formu vlády v Líbyii a kritizuje demokraciu, bola som zvedavá a našla som si ju. Napriek tomu, že Kaddáfi chápe demokraciu iba ako diktatúru väčšiny (ktorou sa podľa mňa stáva, až keď má koalícia ústavnú väčšinu v parlamente),, poukázal však veľmi trefne na niektoré jej nedostatky.


O parlamentoch

"Masy jsou proto naprosto izolovány od svého zástupce a ten je naopak naprosto izolován od nich. Ihned po získání jejich hlasů monopolizuje si sám jejich svrchovanost a jedná místo nich."

Nevýhoda všeobecného mandátu. Zvolím niekoho, lebo chcem, aby presadil, čo sľúbil, ale keď sa dostane k moci, presadí tak nanajvýš štvrtinu z toho + X ďalších vecí, o ktorých pred voľbami vôbec nepadlo ani pol slova. Spomeňte si na slávny výrok V. Mečiara: ,,Je po voľbách, zvykajte si."

"Kromě toho, jelikož se systém volených parlamentů opírá o propagandu pro získání hlasů, je to demagogický systém v pravém smyslu tohoto slova a hlasy mohou být koupeny nebo manipulovány. Chudí lidé nedokáží soutěžit ve volební kampani, a tak se vítězi stávají vždy a jen bohatí."

Bohužiaľ, je to tak - kto nemá peniaze, nemá ani moc. Ak založíte stranu a chcete aby ju ľudia volili, musia sa najprv dozvedieť, že existuje a aký má program. Ale ak nemáte peniaze, nemáte stranu ako spropagovať a nikto vás nebude voliť. Bez peňazí na kampaň sa do parlamentu nedostanete, aj keby ste sa roztrhali. Len tak vám ale peniaze dnes nikto nedá - jedine, že by ste presadili niečo, na čom má záujem. Skrátka, aby ste skákali, ako vám on bude pískať. Ak už máte peniaze na kampaň a po Slovensku 5000 billboardov a chcete vyhrať voľby, nezáleží vôbec na tom, či to, čo chcete presadiť, skutočne zvýši ľuďom životnú úroveň. Ide iba o to, aby ste oblbli čo najviac ľudí a presvedčili ich, že to tak je. Môžte mať najlepší program zo všetkých, ak ľudí nepresvedčíte, že aj je najlepší, skončili ste.

O stranách

"Strana je diktátorský nástroj vlády, který umožňuje těm, kteří mají stejný názor a společný zájem, aby vládli lidu jako celku."

Strany vo vláde zastupujú iba časť obyvateľstva, nikdy nie obyvateľstvo celé. Ak sa ale strana dostane k moci, vládne aj tým, ktorí ju nevolili. Väčšina vládne celku. To je ale stav, ktorý nezmeníme, nech by sme mali akúkoľvek formu vlády - 5 400 000 ľudí nebude mať nikdy rovnaký názor... 

"Cílem strany je dosáhnout moci pod záminkou provádění jejího programu."

Popísala som hore - "Nevýhoda všeobecného mandátu..."

"Podle moderní demokracie je zákonnou kontrolou vládnoucí strany parlament, kde většina poslanců je členy vládnoucí strany. Znamená to, že kontrola je v rukou vládnoucí strany a moc v rukou kontrolující strany."

Inými slovami - kontroluje ten, kto je kontrolovaný...Aký má toto vlastne zmysel, ak hovoríme o delení moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu a o ich vzájomnej nezávislosti?? Nešlo by to vymyslieť lepšie, ako fakticky spojiť dohromady zákonodarnú a výkonnú moc? 

1 komentár:

  1. nie som nejaký fanda Kaddáfiho ale niektoré veci tuna fakt vystihol..teda aj ty :) hlavne to posledné. Akože toto pán Montesqieu nedomyslel keď vymýšlal 3-delenie moci, alebo možno nechcel domyslieť :P pán ústavný právnik Rado P. by asi nesúhlasil ale žiaľ realita je takáto

    OdpovedaťOdstrániť