Stránky

streda 13. júna 2012

Emancipácia tak trochu inak


Emancipáciu žien mnohí muži spájajú alebo dokonca stotožňujú s feminizmom. Emancipácia má skutočne korene vo feministickom hnutí, ciele tohto hnutia však boli v minulosti iné, ako sú dnes. Feministky nehlásali nenávisť voči mužom a nechceli byť v spoločnosti zvýhodňované, chceli byť  s mužmi rovnocenné a disponovať rovnakými právami, aké majú muži. Bojovali za to, aby mali rovnako ako muži právo voliť, aby mohli podnikať, alebo aby za rovnakú prácu dostávali rovnaký plat. Chceli, aby mali ženy možnosť sa rozhodnúť, či budú „žienky domáce“, alebo budú pracovať, budovať si kariéru a zaujímať sa o spoločenský život a politiku. To nie je nič, čo by sa im dalo vyčítať.

Mnohí, najmä niektorí muži, si však myslia opak. Feministkám najčastejšie vyčítajú to, že  kvôli nim dramaticky stúpla rozvodovosť a zapríčinili tak rozklad tradičných hodnôt, najmä rodiny ako základnej bunky spoločnosti, ktorá trvala väčšinou po celý život. Nezapieram, rovnako si myslím, že rovnoprávnosť žien s mužmi spôsobila vyššiu rozvodovosť manželstiev. Myslím si však, že dôvodom, prečo sa v minulosti ženy toľko nerozvádzali, je fakt, že si nemohli budovať kariéru, a tak boli finančne závislé na mužoch. Aj keď sa rozviesť chceli, jednoducho nemohli, pretože by sami umreli od hladu. Preto radšej tolerovali aj také veci, ako sú manželove nevery, alkoholizmus alebo domáce násilie a boli radi, že majú dať čo do úst. Dnešná pracujúca žena však na svojom manželovi nebýva do takej miery závislá (niekedy od neho dokonca nie je závislá vôbec) a dokáže prežiť dlhodobo aj sama, bez muža. Preto mu už nedokáže tolerovať toľko vecí ako predtým, a radšej sa rozvedie. Vďaka tomu, že má vlastné peniaze, je to pre ňu výhodnejšie ako tomu bolo predtým.

Emancipácia však dnes nabrala úplne iný rozmer. Dnes každý ráta s tým, že keď dievča vyrastie, nájde si prácu a bude si na seba zarábať sama. A keď sa rozhodne zostať doma a starať sa o domácnosť a o deti, všetci na ňu pozeráme ako na príživníčku alebo zlatokopku. Navyše, nie každá si to dnes aj môže dovoliť, ak chce, aby jej rodina žila slušne a nie doslova ako banda chudákov. Spoločnosť je nastavená tak, že plat muža väčšinou nestačí na to, aby pokryl odôvodnené potreby celej rodiny aj s deťmi. Žena je dnes nútená pracovať, aj keď nechce, rovnako ako bola v minulosti nútená starať sa o domácnosť, o deti a o záhradu. Všetko údajne pre ekonomický rast. A tak jej znovu nikto nedáva na výber – a to je presný opak toho, čo sa feministické hnutie snažilo v minulosti dosiahnuť – dať ženám možnosť rozhodnúť sa, či dajú prednosť kariére alebo rodine.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára