Plejády (M45)
Je to najznámejšia otvorená hviezdokopa, neskúseným sa často mýli so súhvezdím Malý medveď (ľudovo Malý voz). Nachádzajú sa v súhvezdí Býka, ktoré je viditeľné v zime celú noc, na jar vo večerných hodinách ( na juhozápade) a na jeseň ráno (juhovýchod). Nájdeme ho na severe od súhvezdia Orión (vyzerá ako „stojaca mašľa“). Napravo hore od Orióna nájmeme zhluk modrobielych hviezd.
Ako vidieť už podľa obrázka, ide o veľmi mladé hviezdy, pretože v pozadí ešte môžme badať zvyšky mraku medzihviezdnej hmoty, z ktorého hviezdy vznikli. Voľným okom je vidno šesť alebo sedem hviezd, ak však máte dobrý zrak a dobré pozorovacie podmienky (žiadne mraky, pouličné lampy, svetelný „opar“ nad mestami a podobne) môžte ich zbadať až deväť. Ide o hviezdy Alcylone (magnitúda 2,9), Electra (3,7), Atlas (3,6), Merope (4,2), Maia (3,9), Taygeta (4,3), Pleione (premenná, priemerná jasnosť 5,1), Calaeno (5,4) a Asterope (5,6). V skutočnosti však hviezdokopa obsahuje oveľa viac hviezd, akurát ich bez ďalekohľadu nevidíme. Dnes ich poznáme okolo 1000.
Otvorená hviezdokopa M44
Taktiež jedna z otvorených hviezdokôp, ktorú možno pozorovať aj bez ďalekohľadu. Nájdeme ju v nie celkom jasnom súhvezdí Rak, ktoré sa nachádza na severozápad (na obrázku napravo) od súhvezdia Lev. Celú noc je pozorovateľné koncom zimy a začiatkom jari, dá sa však pozorovať až do mája (večer) a aj na jeseň (nadránom).
Obrázok vpravo ukazuje dve hviezdy "v strede" Raka, podľa ktorých možno hviezdokopu ľahko nájsť (hore na obrázku sú so zbytkom súhvezdia pospájané fialovými čiarami). Hviezdy sa dajú ľahko rozlíšiť, v malom ďalekohľade ich uvidíte až okolo 20 - 40.
Otvorené hviezdokopy M6 a M7
Obe sú otvorenými hviezdokopami v súhvezdí Škorpióna. Je to súhvezdie letnej oblohy, avšak nachádza sa veľmi nízko nad obzorom. Ak neviete v lete súhvezdie Škorpióna nájsť, nájdite si najprv trojicu najjasnejších hviezd približne na juhu (bledožltý trojuholník). Nazývame ich letný trojuholník, tvoria ho hviezdy Deneb (súhvezdie Labuť), Vega (súhvezdie Lýra) a Altair (súhvezie Orol). Zameriame sa teraz na Deneb a súhvezdie Labuť. Spojíme chvost a telo labute a predĺžime spojnicu (červená šípka na obrázku). Tá ukazuje smerom do stredu Miečnej cesty, k súhvezdiam Strelec a Škorpión.
Obrázok dole zobrazuje tú istú (predĺženú) veľkú šípku. Malé šípky ukazujú na Otvorené hviezdokopy M6 a M7. Jasnejšou a aj ľahšie nájditeľnou je M7.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára