Stránky

štvrtok 17. novembra 2011

Ako je to v skutočnosti s planétou Nibiru?

Počujete o nej z každej strany, no niekedy neviete, čo si o predostrených faktoch máte myslieť. Ponúkam Vám môj pohľad na danú problematiku a aj jednotlivé argumenty. Názor si ale samozrejme spravte každý sám :)


Tvrdenie:  Planéta Nibiru je 25x hmotnejšia ako Jupiter.


Tak s týmto tvrdením vôbec nesúhlasím. Nie je možné, aby si teleso s takouto hmotnosťou s aféliom okolo 520 AU jednoducho „nevšimli“. Po prvé, teleso 25krát hmotnejšie ako Jupiter by už pravdepodobne bolo hnedým trpaslíkom a samo vyžarovalo rádiové, infračervené a červené viditeľné svetlo, takže by nemohlo zostať odborníkom neviditeľné. Po druhé, ak by sme aj rátali s možnosťou, že by Nibiru stále bola joviálna planéta – atmosféru by mala zloženú (ako aj joviálne planéty v slnečnej sústave alebo aj iné exoplanéty s približne rovnakou hmotnosťou) z vodíka, hélia, metánu a iných uhľovodíkov, vody a pod. a jej albedo by bolo okolo 0,6. To znamená, že odráža 60% žiarenia, ktoré na ňu dopadá. Ako by teda mohla byť taká veľká planéta s takým albedom doteraz neobjavená? Po tretie, prečo odborníci dokázali vystopovať napr. hnedý trpaslík Gliese 229B, ktorý je 40 násobne hmotnejší ako Jupiter (Nibiru je podľa tohto tvrdenia 25krát), svoju materskú hviezdu obehne za asi 200 rokov a je od nás vzdialený 19 svetelných rokov, čiže 1 201 579 AU, čo je 2310-krát ďalej, ako naša Nibiru v aféliu? Stretla som sa tiež s argumentom, že astronómovia v 19. storočí z porúch dráh Urána a Neptúna vypočítali, že takéto teleso musí existovať. Áno, to je pravda, ale nehovorilo sa o telese 25krát hmotnejšom ako Jupiter, ale o telese 6-7krát hmotnejšom ako Zem – tak to vyrátal astronóm P.Lowell. Azda len dodám, že pri dnešnom technickom pokroku je ešte možné, že by našej pozornosti unikla planéta 6-7krát hmotnejšia ako Zem, ale určite nie 25krát hmotnejšia ako Jupiter. Ak by sme ale rátali s hypotézou, že by sa k nám mala priblížiť v roku 2012, teraz by sa musela nachádzať niekde medzi Marsom a Jupiterom, a to by si ju všimol aj každý amatérsky astronóm, ktorý by ju mal nad obzorom, pretože ak by bola hmotnejšia ako Zem, bola by jasnejšia ako hviezdy s magnitúdou 1. Tento posledný záver som vyvodila na základe predpokladu, že Nibiru by sa okolo Slnka pohybovala po eliptickej dráhe s vysokou excentricitou a musela by sa teda tak ako všetky ostatné telesá v slnečnej sústave pohybovať rýchlosťou určenou 2. Keplerovým zákonom.


Tvrdenie:  Nibiru môže spôsobiť zmenu geografických pólov Zeme.


Zemská os v priestore v priebehu rokov naozaj kolíše, čo je dôsledkom precesného a nutačného pohybu. Precesiou rozumieme pohyb osi Zeme po kružnici okolo osi ekliptiky v priestore vplyvom vonkajších síl (pôsobením Slnka, Mesiaca a planét). Ďalší pohyb, ktorý vykonáva zemská os, sa nazýva nutácia, ktorá spôsobuje akésy „výkyvy“ v pohybe zemskej osi po oblohe. Nebudem tu rozoberať dopodrobna jednotlivé pohyby, chcela by som však poukázať na to, že je dôležité si uvedomiť, že precesia a nutácia vysveľujú pohyb, ktorý vykonáva zemská os vzhľadom na hviezdy na oblohe, ale poloha zemského pólu ako takého sa nemení, severný pól zostáva stále severným pólom. Mení sa len smer, kam tento pól smeruje, ale nie pól ako taký.

Tvrdenie:  Nibiru niekoľkokrát spôsobila zmenu jedného obehu Zeme okolo Slnka.


Nie, nespôsobila. Hlavným argumentom, ktorý podporuje toto tvrdenie je fakt, že v priebehu dejín existovali kalendáre, v ktorých mal rok iné počty dní ako dnes. To áno, ale kým v Ríme mali kaledár s 355 dňami, Mayovia mali kalendár s 365,6 dňami a inde mali zase kalendár, v ktorom mal rok iný počet dní. Tak aká zmena dĺžky obehu Zeme okolo Slnka? Ďalšia vec, ako je možné, že Nibiru by mala vplyv na dráhu Zeme, ale nikdy v priebehu tisícročí sa nezaznamenala zmena dráhy Mesiaca? Ak by Nibiru mala vplyv na dráhu Zeme, nepochybne by mala vplyv aj na dráhu Mesiaca. 

Tvrdenie:  Nibiru spôsobila globálnu potopu na Zemi, takú aká je popisovaná v Biblii.


Nespôsobila. Ak by sme aj rátali s možnosťou, že by bola Nibiru tak blízko, že by spôsobila rozdiel medzi prílivom a odlivom hoci aj 1000m, musíme rátať aj s ďalším faktom, a síce, že Zem rotuje. Pod vplyvom rotácie by v priebehu dňa nastal okrem prílivu aj odliv, a potom zase príliv a zase odliv. A ako vieme, o nijakom kolísaní vodnej hladiny počas potopy Biblia ani ostatné pramene nehovoria. Nevravím, že potopa nebola (ale nie ani že bola :D), len vravím, že nemohla byť spôsobená nejakou planétou.



Lilith

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára